E-Kitap Yayınlamak

PRESSbaslik

Kitap yazdınız, yayınlatamadınız mı? Yayınevlerinin dikkatini çekemediniz mi? Kitabınızı yayınlattınız ama dağıtım problemi mi yaşadınız? O zaman geleceğin yayıncılık ve dağıtım ağında şimdiden yazar olarak yer almaya ne dersiniz! E-KİTAP veya E-BOOK GELECEĞİN YAYINCILIĞI!

Merhaba kelime ustaları; Yazmak yeni bir icat yapmak gibi… Bir kitap yazdığınızda dünyanın ve insanlığın gidişatını değiştireceğinizin farkındasınızdır. Yazar olmak, ülkemizde insanı geçindirmediği için bir meslek olarak anılmıyor. Bu nedenle yazmaya gönül vermiş birçok yazar yazmayı ya kendini ifade etmek için ya da hobi için yapmakta.  Olsun! Benim için edebi anlamda bir cümle üretebilen de yazardır. Bir gün ülkemizde de milyonlarca kitabı satılan yazarlarımız fazlasıyla olacaktır.

EBOKK-YETENEK

Yazar için önemli bir engel,  yazdığı eserleri veya kitapları yayınlayacak bir yayınevi bulamamasıdır. Sizin yazdığınız eserin farkına varacak, bu eseri basıp dağıtacak bir yayınevi… Yazarlığa yeni başlamış bir kişiyseniz işiniz daha da zor. Yayıncıların dikkatini çekebilmeniz için ya iyi bir referansla gitmeniz gerekiyor ya da kitabın maliyetini karşılamanız gerekiyor. Yayıncılar bu anlamda bir risk almak istemiyorlar.

amazon-kindle-lead-shot

İnternetin, akıllı telefonların, tabletlerin ve e-reader gibi cihazların gelişmesiyle birlikte yayıncılık dünyası da kabuk değiştirmeye başladı. Artık kitaplarınızı yayınlamak ve dağıtmak için ille de bir yayıncıya ihtiyacınız yok. Kendi başınıza da kitaplarınızı yayınlayabilir ve bu kitaplarınızı yayabilirsiniz.

kobo-aura-hd-glo-mini-602x300

Ülkemizde D&R, İdefix, calibro ve Kobo gibi kitap markaları ekitap işine büyük yatırımlar yaptılar. Şu anda ülkemizdeki en güvenilir firmalar bunlar. Başka cihazlar ve firmalar da var elbet ama güven ve sunulan hizmet de önemli. Yayıncılar yavaş yavaş bu firmalarla iş birliğine giderek arşivlerindeki kitapları ekitap olarak yayınlamaya ve yaymaya başlıyorlar. Gelecek on yılda ekitap önemli bir pazar payına sahip olacak.

indirimli-ekitap-696x395

Bir yazar olarak kitabınızı googleplay’de bireysel olarak satışa sunabilirsiniz ama bunun da beraberinde getirdiği bazı sıkıntılar var. iş sadece kitabı yayınlamakla kalmıyor. Bu kitabın tanıtılması ve satışa dönüştürülmesi için doğru okuyucu ile buluşturulması gerekiyor. Ülkemizde ve dünyada ekitap satışlarından ciddi paralar kazanan yazarlar var. Bunun da başka yolları var elbette; bu yolları başka bir yazımda ele alacağım. Bireysel olarak bu işin altından kalkamayacağınızı düşünüyorsanız bu alanda ekitap yayını yapan yayıncılarla iletişime geçmeniz gerekiyor. Lamure Yayınları bu anlamda ekitap üreten yayıncılardan biri. D&R, İdefix ve Kobo ile çalışan yayınevi ekitapları bu dağıtımcılar üzerinde güvenle yayıyor ve satılan ekitaplar üzerinden yazara telif ödüyor.

indir

Bireysel ekitap yayınlamanın önemli zorluklarından birisi de editörlük, en uygun kapak, mizampaj ve epub’a çevirme zorlukları gösterilebilir. Bu konuda uzmansanız veya uzmanlardan destek alabilme imkanınız var ise bu zorluk sorun olmaktan çıkacaktır. Ebook kapakları hazırlamak için internette hazır kapak programları var. Bu programların bazıları free indirme bağlantıları sunuyor.

I'm  Lost Without You

Dünyanın En büyük ekitap pazarına sahip olan Kindle ve Amazon yaptığı açıklamaya göre her basılı 100 kitaba karşı 105 ekitap satılıyor. Bu istatistikler önümüzdeki on yılda daha da artacak; bu kesin.

Şimdi bir kitabınız varsa ve kitabı basılı yaymanın ötesinde ekitap olarak da yayınlamak istiyorsanız veya sadece ekitap olarak yayınlamak istiyorsanız yazılarımızı takip edin. Bu konuda size yol göstererek tecrübelerimizi paylaşmaktan sakınmayacağım…

Sorularınızı mail yoluyla sorabilirsiniz…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s