Kitap Yayınlamak İçin 10 Öneri

yazarbaslik

Merhaba arkadaşlar; kitap yazmak kadar bu kitabı yayınlayabilmek de önemlidir. Bunun da kendine has bazı yöntemleri var. Bu yazımızda sizden gelen sorulara da yanıt verebilmek adına bazı önerilerimi sunacağım. 

1- Kitabı Bitirdiğinizden Emin Olun: Henüz bitmemiş kitapların da yayınevlerine gönderildiğini düşündüğüm için böyle bir başlık açmak istedim. Tür, hikaye, dil ve anlatım iyi olsa bile bitmemiş kitaplar kitabın düzenlenme ve editöryal çalışmalarında sıkıntılı olabiliyor. Yayıncılar bu tür kitaplardan uzak durmak isteyebilirler.

yazarsoz

2- Kitabı Word dosyası olarak göndermek: Günümüzde birçok yazar kitabını word formatında yazmasına rağmen bazı yazarlar da tabletlerde veya PC dışında başka işletim sisteminde yazabiliyorlar. Bu formatlardaki dil uyuşmazlıkları kitap metninde problemlere neden olabiliyor. Kitabı mutlaka word formatına çevirin, dil problemlerini olabildiğince ortadan kaldırın. Mümkünse kitabı bir yayıncıya göndermeden çevrenizdeki bir dil bilimciye okutun. Varsa hatalar düzeltin. kitabın ham metni olabildiğince en az hatayla yayıncıya iletilebilsin.

yazar-660x330

3- Kitaba Bir CV Ekleyin: Word olarak hazırladığınız kitaba ek olarak yazar özgeçmişinizi ve kitabın tanıtımını ekleyin. Bu yayıncının gözünde sizi özenli bir yazar yapabilir. Birçok yayıncı maillerine gelen kitapları okumazlar, daha doğrusu buna zamanları yoktur. Özet yazarak onların işini kolaylaştırmış olursunuz. Böylece kitap hakkında daha hızlı bilgi sahibi olabilir ve size daha erken geri bildirim yapabilirler.

yazar (1)

4- Kitabınızın türüne göre yayınevi belirleyin: Kitabınızı daha önce tanıdığınız bir yayınevi yoksa internetten bulduğunuz her maile atmayın. Önce kitabınızın türüne göre bir yayınevi belirleyin. Örneğin Kişisel Gelişim türünde bir kitap yazdıysanız, önce kişisel gelişim kitapları yayınlayan bir yayınevi seçmeniz gereklidir. Yoksa  sadece roman türünde kitaplar yayınlayan bir yayınevi kitabınızı dikkate almayacaktır.

yazarsoz11

5- Kitabı Mail Atmak: Kitabı yayınevine mail attıktan sonra kitabın ulaşıp ulaşmadığıyla ilgili bilgi alın. Zira yeni mailler spam olarak algılanabilir. Kitap mail olarak yayınevine ulaştıysa onlardan gelecek olumlu ya da olumsuz bir geri bildirim için bekleyin.

6- Kitabın Yayınlanması Bilgisi: Kitabınızın beğenilmesi durumunda yayınevi sizinle iletişime geçecek ve size kitabın yayınlanmasıyla ilgili bazı bilgiler verecek veya sizin şartlarınızı öğrenmek isteyecektir. Kitabınız ilk defa yayınlanacaksa sözleşme şartlarınızı makul oranda belirleyebilirsiniz. Bu ilk kitabınızın yayınlanması anlamında faydalı olacaktır. Şayet kitabınız ilgi görür de ortalama bir satış yakalarsa, yayıneviniz sözleşme şartlarınız yenileyecektir.

7- Kitabınızın Yayınlanmasıyla ilgili Olumsuz Dönüşler: Birçok yayınevine kitabınızı göndermiş ve olumsuz dönüşler aldıysanız sakın endişelenmeyin. Birçok yayınevi yeni yazarlara yatırım yapmayı göze alamaz. Özellikle de kağıt fiyatlarının çok yüksek olduğu şu günlerde. Yayıncılar pazar payı yüksek kitaplara yatırım yapmak zorundadırlar. Bu gibi durumlarda bir kaç yol daha var.

yazar-adaylarina-editorden-tavsiyeler1-634x425

8- Kendi Kitabınızın finanse edin: Birçok yayınevine kitabını gönderdiği halde kitabı yayınlanmayan yazarlarımız kendi kitabını kendisi finanse ederek veya bir sponsor bularak yayınlatabilirler. Bu şu demek oluyor aslında; yayıncıların yatırım yapmak istemediği veya dikkatinden kaçırdığı bir kitabı siz yayınlıyorsunuz ve kendinize yatırım yapıyorsunuz. Bu alanda hizmet veren yayıevleri de var. Bu yayınevlerini internetten veya dostlarınızın referansıyla bulabilirsiniz. Bu şekilde kitabını yayınlatarak kitabı çok satan ve ünlü olan yazarlar var. Bu konuda size isimler de vermem mümkün elbette.

indir

9- Sosyal Medyada Fenomen olan yazarlar: 2010 yılından itibaren internetin ve akıllı telefonların da yaygınlaşmasıyla birlikte, Wattpad, Facebook, instagram, youtuber, blog yazarları gibi hesaplar iyi bir takipçi yakaladılar. Bu milyon takipler yayıncıların gözünden kaçmadı ve onlara popüler yazarlığın yolunu açtılar. günümüzde sadece Wattpad kitapları yayınlayan onlarca yayınevi var. Siz de sosyal Medyada destek alarak bir hesap yaratabilir ve bu şekilde yayıncıların dikkatini çekebilirsiniz. Bugün yüzbin ve üzeri bir hesapla yayıncının dikkatini çekmeniz mümkün.

businesscard_template_us

10- Kitabınızı E-kitap Olarak Yayınlayın:  Yayıncılar kitabınızı yayınlamadı, kitabınızı finanse edecek bir maddi gücünüz yok, e sosyal medya fenomeni de değilsiniz… endişelenmeyin; hala bir yolunuz daha var. Kitabınızı internette e-kitap olarak yayınlayın… Başlamak için GooglePlay’i tavsiye ederim. Bu konu ile ilgili yazımı okumanızı öneririm.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s